Z czego składa się okno?

Z czego składa się okno?

Kiedy patrzysz na okno, możesz być zdezorientowany, aby dowiedzieć się, z czego dokładnie się składa. Dla większości właścicieli domów okno składa się z czterech głównych części konstrukcyjnych: nadproża, dolnego parapetu i szyny zabezpieczającej. Te cztery części nazywane są “elementami ramy” i służą jako górny i dolny obrys ramy. Dowiedz się, co robią poszczególne elementy, aby pomóc Ci określić, jak działa Twoje okno. Poniżej przedstawiamy każdy z nich.

Wkładki ościeżnicowe

Rama okna składa się z szeregu elementów, zwanych wkładkami ościeżnicowymi, które pomagają utrzymać okno na miejscu. Elementy te są wykonane z wysokiej jakości drewna, odpornego na gnicie i wypaczanie. Aby zachować integralność ramy okna, ościeża powinny być prawidłowo zainstalowane. Wymienne wkładki do ościeży można kupić w lokalnym sklepie z narzędziami lub w firmie produkującej okna.

Zazwyczaj okno jest konstruowane z wykorzystaniem wkładek do ościeży 30. Okładziny te są zazwyczaj wykonane z drewna, a wewnętrzna część wykończeniowa 34 jest wykonana z tego samego materiału. Wypełniacze ościeży są stosowane w celu wizualnego wzmocnienia ościeża bocznego 16.

Wykładziny ościeżnicowe stanowią część ramy okiennej i są wykonane z różnych materiałów. Winyl i aluminium to dwa popularne materiały używane do produkcji wkładek do ościeży. Są one trwałe i łatwe w montażu. Inne materiały, takie jak drewno, mogą być drogie i trudne do prawidłowego dopasowania. Niestandardowe wykładziny ościeżnicowe są czasami konieczne w przypadku okien specjalnych, takich jak okna skrzydłowe lub łukowe. W takich przypadkach producenci okien lub wykonawcy mogą stworzyć niestandardową wkładkę do ościeży.

Aby wymienić wkładki do ościeży, należy skontaktować się z producentem oryginalnego okna. Specjalista od części zamiennych może pomóc w identyfikacji części, patrząc na profil końcowy okna. Jeśli nie można go znaleźć w Internecie, można wysłać do specjalisty zdjęcie profilu końcowego pocztą elektroniczną. Podczas tego procesu okno może być trudne do otwarcia lub zamknięcia. Jeśli okna nie da się przesunąć, użyj gwoździa lub śruby, aby je zamocować.

Szyna kontrolna

Okna dwuskrzydłowe posiadają szyny kontrolne, które są dostępne w różnych stylach i materiałach, aby dopełnić architekturę domu, jak również osobisty styl dekoracyjny właściciela. Szprosy Fibrex są dostępne w wykończeniach Sandtone, Terratone i Canvas. Drewniane wnętrza są dostępne w kolorze dębu, sosny lub klonu. Szyny te są wbudowane w jednostkę okienną w fabryce. Tradycyjna szachownica jest dostępna z gładką krawędzią, podczas gdy współczesne opcje mają lekko zaokrąglone krawędzie.

Interesujące treści:  Jak dobrać rękaw okienny do klimatyzatora

Aby naśladować wygląd okien dwuskrzydłowych, dostępna jest również symulowana szyna kontrolna. Jest ona montowana wewnątrz wnęki górnego skrzydła okiennego i pasuje do kanału wyfrezowanego w górnej części skrzydła. Jeżeli okno ma skrzydło górne i dolne, to szyna kontrolna znajduje się na skrzydle górnym, natomiast skrzydło dolne jest stałe. Okno okrągłe ma górny i dolny wygięty element ramy.

Szyna kontrolna jest integralną częścią okna. Jest to część okna, w której spotykają się ramki szyb. Zazwyczaj znajduje się na środku okna. Składa się z dolnej szyny ramki szyby górnej oraz górnej szyny ramki szyby dolnej. Okna przesuwne są powszechnie wyposażone w szynę kontrolną. Na tej części okna zazwyczaj umieszcza się zamek.

Dolne skrzydło

Dolne skrzydło 104 pokazane jest w widoku przekroju wzdłuż linii B-B na FIG. 1. Dolne skrzydło 104 zawiera lustrzane odbicie przy drugim ościeżu bocznym 120. Dolna szyna 112 dolnego skrzydła jest przymocowana do sworznia obrotowego 160. Sworzeń obrotowy porusza się w wewnętrznej szczelinie przedłużającej 119 pierwszego ościeża bocznego 118. Gdy okno jest zamknięte, dolne skrzydło przesuwa się równolegle w górę i w dół.

W górnym skrzydle okna zwykle brakuje uszczelki chroniącej przed wpływami atmosferycznymi. Pogorszyłoby to wygląd wnętrza okna w drewnie. Umieszczenie listwy zabezpieczającej przed wpływami atmosferycznymi bezpośrednio w skrzydle byłoby trudne i kosztowne, dlatego producenci często stosują alternatywne, niedrewniane konstrukcje. Struktury te są znacznie bardziej opłacalne i łatwiejsze w produkcji, ale nie zapewniają jednolitego wyglądu drewna, jaki zapewnia drewno. Poniżej wymieniono niektóre zalety i wady każdego typu.

Górne skrzydło 102 jest wsparte na osłonie wewnętrznej górnego ościeża. Skrzydło dolne 104 jest przymocowane do ościeżnicy za pomocą zawiasów. Kanał zamka 150 obejmuje szynę boczną 111 górnego skrzydła 102, gdy dolne skrzydło jest zamknięte. Dodatkowo, rama okna jest utrzymywana w miejscu przez zamek obwiedniowy. Jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych typów okien dwuskrzydłowych.

Interesujące treści:  Jak zrobić okno z plexi

Kratki

Kratki w oknie są powszechne w wielu stylach okien. Niektóre są płaskie i rzeźbione, podczas gdy inne są okrągłe lub rowkowane. Najczęściej spotykanym wzorem jest kwadrat kolonialny, z równą liczbą kwadratów w każdym boku. Jeśli nie masz pojęcia, jaki rodzaj wzoru kratki wybrać, sprawdź kilka przykładów kratek okiennych w Internecie. Będziesz w stanie zobaczyć, jaki typ stylu będzie uzupełniać projekt domu i czy powinieneś włączyć go do swojego domu.

W zależności od stylu okna, możesz zdecydować się na kratę bez obramowania. Są one tańsze i najlepsze dla małych okien. Do większych okien firma N.P.C. poleca kraty typu full-surround. W każdym przypadku znajdziesz styl, który będzie dla Ciebie odpowiedni. Wybór należy do Ciebie. Znajdziesz tu kilka różnych stylów, które dopasujesz do stylu swojego domu i budżetu.

Oprócz umożliwienia większego przepływu powietrza, kraty okienne mogą być wykonane tak, aby pasowały do każdego rodzaju ramy okiennej. Możliwości są nieograniczone, a Ty możesz wybierać spośród szerokiej gamy kolorów i stylów, aby dopasować je do wystroju wnętrza Twojego domu. Kilka opcji obejmuje rzemieślnicze, preriowe lub kolonialne kraty okienne. Aby rozpocząć, skontaktuj się z Window Grids USA, aby uzyskać więcej informacji. Aby stworzyć idealne kraty okienne, należy wykonać kilka prostych kroków.

Gwoździe

Okno składa się z kilku części: ramy, gwoździ i zawiasów. Rama jest przymocowana do listew przybijających, a zawiasy do zespołu okiennego, który jest następnie przybijany do otaczającej konstrukcji. Płetwy do przybijania są przymocowane do ramy okna za pomocą gwoździ, które są wbijane przez otwory na skrzydle lub kołnierzu. Płetwy do przybijania muszą być wysyłane w pojemniku transportowym, który jest dla nich wystarczająco duży i zapewnia im ochronę przed uszkodzeniem.

Płetwy do przybijania wykonane są z wytrzymałego beżowego winylu, który wkłada się w rowek wycięty w ramie okna winylowego lub aluminiowego. Są one sztywne i po zamontowaniu przylegają do poszycia. Każda płetwa gwoździ ma wstępnie wycięte otwory w odległości od trzech do czterech cali. Płetwy gwoździowe są zwykle sprzedawane w odcinkach o długości 100 stóp. Instalacja nowego okna nie jest trudna, gdy zrozumie się, jak ją prawidłowo przeprowadzić.

Interesujące treści:  Jak zamontować rolety dzień i noc na oknie z nawiewnikiem

Płetwy przybijające wystają na zewnątrz z zespołu ramy okiennej. Zawierają one pierwszą wydłużoną cienką część, która jest przeznaczona do wbijania gwoździ zabezpieczających w otaczającą konstrukcję ramy. Gwoździe mogą być również przymocowane do zespołu okiennego za pomocą kleju z tworzywa sztucznego lub przybite lub zszyte do ramy. Te dwa elementy są integralnie uformowane. Dlatego nie są wymagane żadne oddzielne części okna.

Uchwyt operacyjny

Uchwyt operacyjny okna może odłączyć się od podstawy lub ulec uszkodzeniu. Może to być wynikiem zwykłego zużycia lub nawet wymuszonego otwierania i zamykania. Dodatkowo koła zębate w klamce mogą być zużyte lub wyrwane. W takim przypadku okno może wymagać nowej klamki lub nowej przekładni. Wymiana uchwytu lub koła zębatego może być łatwe do znalezienia w Internecie. Najpierw jednak należy sprawdzić rocznik klamki operatora okna.

Klamka operacyjna okna wykonana jest z różnych materiałów. Plastikowe klamki są zazwyczaj najbardziej przystępną opcją. Klamki plastikowe mają tendencję do łatwego psucia się, dlatego wybór klamki wykonanej z wysokiej jakości materiału zapewni jej długą żywotność. Uchwyt operacyjny może być również wykonany z metalu, więc w miarę możliwości należy go unikać. Klamki aluminiowe są również inną powszechną opcją. Aluminiowe okna skrzydłowe są również popularne i zazwyczaj mają dłuższą klamkę niż okna drewniane.

Jeśli Twoje okno ma klamkę operacyjną zgodną z ADA, możesz wybrać ten model. Można również wybrać klamkę zgodną z ADA, która pasuje do wersji AW i okien z markizą GLASSvent(r). Klamka zgodna z ADA jest kompatybilna ze standardową wielkością testową bramy AAMA. Inną opcją jest łatwy w obsłudze poziomy ruch klamki. Napęd Omni Drive ma prostą, ergonomiczną konstrukcję.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jakie kwiaty pasują do okna w salonie?
Czytaj Dalej

Jakie kwiaty pasują do okna w salonie?

Kiedy dekorujesz swój salon, parapet jest jednym z najlepszych miejsc na umieszczenie pięknego bukietu kwiatów. Możesz użyć dowolnego…
Firana gipiurowa na okno balkonowe
Czytaj Dalej

Firana gipiurowa na okno balkonowe

Istnieją dwa podstawowe rodzaje firan gipiurowych: plisowane i krawatowe. Zasłony plisowane mają wygląd tradycyjnej koronkowej zasłony, natomiast zasłony…