Jak wyjąć okno z ramy

Jak wyjąć okno z ramy

Zdarzają się sytuacje, kiedy trzeba będzie wyjąć okno z ramy. Na przykład, może być konieczna wymiana okna z powodu przeciągów lub pęknięcia ramy. Przed próbą usunięcia okna należy rozłożyć pod nim plastikową folię, aby złapać ewentualne rozbite szkło. Aby zachować bezpieczeństwo podczas pracy wokół okna, należy nosić okulary ochronne i strój z pełnym rękawem.

Zdejmowanie skrzydła

Aby zdjąć skrzydło okienne, należy położyć je płasko na płaskiej powierzchni. Następnie należy chwycić skrzydło rękawicami i pociągnąć je do góry, używając prawej ręki do popchnięcia go do góry, a lewej do delikatnego zwolnienia. Powtórzyć czynność dla drugiego skrzydła. Jeśli do skrzydła przymocowane są śruby, usuń je. Po zdjęciu skrzydła możesz je wyczyścić tak jak zwykle.

Zanim zaczniesz, upewnij się, że usunąłeś wszelkie luźne okucia. Jeśli używasz starych okuć, musisz je usunąć i wymienić. Pozwoli to uniknąć w przyszłości kłopotów z naprawą skrzydła. Jeśli wymieniasz skrzydło, możesz znaleźć asortyment okien drewnianych w Fenster USA. Okna te są dostępne w różnych wzorach i materiałach, więc możesz dopasować istniejący styl okienny, dodając jednocześnie nową technologię okienną.

Niektóre okna są łatwe do usunięcia bez użycia narzędzi. Okna przesuwne mają zatrzaski uchylne lub klipsy do demontażu na ramach skrzydła. Aby zdjąć skrzydło, wystarczy podnieść dolne skrzydło z prowadnicy. Może być konieczne usunięcie ograniczników skrzydła, jeśli okno jest pomalowane. Niektóre okna przesuwne nie mają ograniczników skrzydła i nie można ich podnieść. Niezależnie od sposobu zdejmowania skrzydła okiennego należy wykonać czynności opisane w poniższym artykule, które pomogą skutecznie zdjąć skrzydło.

Wyrzuć ciężarki

Po wyjęciu okna z ramy, należy usunąć ciężarki i koła pasowe znajdujące się w górnej części ramy okiennej. Ciężarki i krążki można oddać do punktu recyklingu lub zastąpić je luźno upakowaną izolacją z włókna szklanego. Jeśli nie możesz znaleźć ciężarków lub kół pasowych, wypełnij wnękę na ciężarki luźno zapakowaną izolacją. Poprawi to efektywność energetyczną okien.

Usuń panel dostępu z dolnej lewej i prawej strony ramy okiennej. Możesz wtedy podnieść okno, wyłamując je. Następnie weź ciężką śrubę lub gwóźdź i przywiąż ją do ogona liny. Następnie upuść ciężki przedmiot nad kołem pasowym po prawej stronie ramy okiennej. Gdy ciężar znajdzie się w górze, skrzydło okienne zostanie wyciągnięte z dolnej części ramy. Powinieneś być w stanie zobaczyć ogon liny w odległości pięciu cali od koła pasowego. Gdy skończysz, odetnij ogon liny w miejscu oznaczenia i ustaw ciężarki z powrotem w ramie.

Interesujące treści:  Jaki karnisz pasuje do okna w salonie?

Usuń sznurki

Jeśli chcesz wyjąć okno z ramy, musisz najpierw usunąć listwy ograniczające, które mocują skrzydło wewnętrzne do zewnętrznego. Listwy te nie będą używane ponownie, więc należy je wyłamać, aby wyjąć okno. Teraz można wysunąć skrzydło zewnętrzne z ramy okna. Aby uwolnić skrzydło z ramy, trzeba będzie odczepić sznurki skrzydła. Wyciągnij sznurki skrzydła z ramy skrzydła. Można je wypchnąć lub przeciąć za pomocą noża użytkowego.

Jeśli sznurki skrzydła są przymocowane do skrzydła okna, to należy zdjąć obciążniki i koła pasowe. Jeśli pozostały jakieś ciężarki, można je oddać do centrum recyklingu. Można również wypełnić kieszenie na ciężarki luźno ułożoną izolacją z włókna szklanego, aby zwiększyć efektywność energetyczną okna. Jeśli wymieniasz całe okno, powinieneś również wymienić sznurki okienne, jeśli nie wymieniasz skrzydeł.

Jeśli masz okno dwuskrzydłowe, będziesz musiał usunąć sznurki, które trzymają skrzydło w miejscu. Są one zazwyczaj przymocowane do metalowego ogranicznika. Można je usunąć za pomocą płaskiego śrubokręta. W zależności od rodzaju okna, aby dotrzeć do tych punktów, może być konieczne użycie stołka lub małego schodka. Następnie można przetrzeć wewnętrzną powierzchnię ramy okiennej olejem lnianym.

Wymiana kitu

Przed podjęciem próby naprawy okna należy koniecznie usunąć stary kit z ramy okiennej. Gdy rama jest już wolna od starego kitu, można użyć dłuta, aby wygładzić wszelkie szorstkie krawędzie. Następnie należy użyć oleju lnianego, aby zapobiec zbyt szybkiemu wysychaniu kitu. Dzięki niemu szpachla pozostanie elastyczna.

Usuń starą szpachlówkę za pomocą dłuta lub szpachli o sztywnym ostrzu. Ostrożnie zeskrobać stary kit, uważając, aby nie uszkodzić drewnianej ramy. Usunięcie kitu może być nieco trudniejsze niż myślisz, więc pracuj w częściach. Kiedy skończysz, powinieneś móc wyciągnąć okno z jego ramy.

Interesujące treści:  Co zrobić, gdy klamka okna nie idzie do końca

Po usunięciu starego kitu czas na ponowne zainstalowanie nowej szyby. Aby zamontować nowe okno, musisz najpierw usunąć starą szybę. Umieść nową szybę we wrębach ze szczeliną 1/16 cala. Następnie włóż nową szybę do skrzydła, które powinno być podparte dwoma zaciskami sprężynowymi z każdej strony. Mocno wciśnij nową szybę na miejsce, używając końcówki śrubokręta.

Naprawa otworu w szybie

Aby naprawić otwór w szybie w celu wydostania okien z ramy, należy najpierw zdjąć starą szybę, a następnie usunąć uszkodzony fragment klina. Klin to czarny element przypominający sznurek, który mocuje ekran do ramy okiennej. Usuń klin wbijając gwóźdź w jego rowek. Następnie usuń stary ekran wyciągając go z obwodu ramy. Po usunięciu starego ekranu należy dokładnie wyczyścić ramę wodą z mydłem i usunąć wszelkie zanieczyszczenia.

Ekrany to świetny sposób na doprowadzenie świeżego powietrza do domu, a także pomagają utrzymać się z dala od niechcianych insektów i innych elementów. Uszkodzony ekran może spowodować rozdarcie siatki, co uniemożliwi dopływ świeżego powietrza do domu, lub sama rama może się wygiąć i złamać. Dlatego ważne jest, aby naprawić go tak szybko, jak to możliwe. Istnieje kilka opcji naprawy dziury w ekranie, od płaskich łat po rolki przypominające kanały.

Aby naprawić dziurę w ekranie, będziesz potrzebował mocnej nici i igły. Następnie należy zszyć ze sobą rozdarte krawędzie, pozostawiając niewielki margines ekranu. Zszycie krawędzi jest ważne, ponieważ łatka musi być dopasowana rozmiarem do ekranu. Jeśli nie masz igły, możesz użyć patyczka do lodów, aby cienko rozprowadzić klej.

Wymiana ekranu

Aby wymienić ekran, najpierw usuń stary, wyłamując go małym śrubokrętem. Ekran posiada klin, który biegnie po obwodzie ramy. Będziesz musiał wymienić klin na nowy o tym samym rozmiarze. Możesz również ponownie wykorzystać ekran, wykonując z niego projekt rzemieślniczy DIY. Upewnij się, że po wymianie ekranu wyczyścisz ramę wodą i mydłem.

Jeśli nie jesteś w stanie usunąć ekranu bez uszkodzenia ramy, możesz użyć zamiast niego aluminiowego materiału do produkcji ram. Metalową ramę można znaleźć w pobliżu materiałów do produkcji ekranów w większości sklepów z artykułami gospodarstwa domowego. Można ją przyciąć tak, aby pasowała do okna i nowego ekranu. Nowy ekran nie powinien być zwisający lub koślawy. Powinien być odpowiednio rozciągnięty i ustawiony, aby uniknąć rozdarcia. Przed wymianą ekranu należy koniecznie usunąć cały nadmiar materiału.

Interesujące treści:  Jakie kwiaty pasują do okna w salonie?

Aby zdjąć ekran, najpierw usuń małą plastikową linkę, która biegnie wokół okna. Powinien on odłączyć się od ramy. Jeśli sznurek nadal znajduje się w oknie, możesz spróbować usunąć go przy użyciu siły. Jeśli okno jest zardzewiałe, należy wymienić ramę. W przeciwnym razie powinieneś wymienić ekran tylko wtedy, gdy stary jest poważnie wygięty lub zardzewiały. Proces wymiany ekranu jest prosty.

Naprawa otworu w skrzydle

Jeśli okno utknęło, możesz naprawić otwór w skrzydle, aby wydostać je z ramy. Możesz użyć śruby z kluczem (dostępnej w każdym sklepie z narzędziami), aby utrzymać okno na miejscu. Będziesz musiał wstępnie nawiercić skrzydło, aby dopasować śruby. Gdy mamy już śruby, należy je przełożyć przez wpuszczone podkładki i dokręcić za pomocą dołączonego klucza. Alternatywnie możesz wywiercić dodatkowe otwory, aby móc częściowo otworzyć i przewietrzyć pomieszczenie.

Możesz również zastąpić listwę pogodową uszczelniaczem poliuretanowym (dostępnym w sklepach ze sprzętem komputerowym). Jeśli jednak listwa pogodowa jest luźna, należy ją wymienić. Najpierw należy położyć skrzydło na powierzchni roboczej. Następnie należy przeciąć pasek pogodowy na małe kawałki w rogu. Następnie należy użyć długiego ścisku, aby zamknąć szczelinę między dwoma kawałkami drewna.

W przypadku konieczności naprawy uszkodzonego zawiasu, należy odkręcić ceownik zawiasu. Jeśli nie posiadamy takiego, możemy zaopatrzyć się w zamiennik w sklepie z okuciami do okien. Ten krok jest najtrudniejszy. Ale po naprawieniu kanału zawiasu, okno powinno być ponownie kwadratowe. Po zakończeniu wymiany upewnij się, że otwory pilotażowe zostały wygładzone za pomocą wypełniacza do drewna lub epoksydu.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jakie okno jest najlepsze do sauny?
Czytaj Dalej

Jakie okno jest najlepsze do sauny?

Jeśli chcesz zainstalować okno do sauny, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Szkło hartowane wytrzyma wysokie temperatury panujące…
Co to jest okno fasadowe?
Czytaj Dalej

Co to jest okno fasadowe?

Jeśli zastanawiasz się czym jest okno fasadowe, przeczytaj ten artykuł. Omówimy rodzaje, materiały i techniki montażu. Dowiedz się…