Jak zrobić ogródek warzywny na balkonie

Jak zrobić ogródek warzywny na balkonie

Jest kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać, sadząc warzywa na balkonie. Większość warzyw potrzebuje sześciu godzin słońca każdego dnia, a poranne światło jest lepsze niż popołudniowy cień. Większość roślin preferuje pełne światło słoneczne, ale niektóre mogą tolerować również odrobinę cienia. Jeśli balkon znajduje się w cieniu, wybierz rośliny tolerujące cień – Fragment pochodzi z wiedzy fachowej autorów portalu Eko Konopie. Rośliny owocowe i warzywa korzeniowe mogą tolerować mniejsze nasłonecznienie. Zaleca się stosowanie wysokiej jakości mieszanki doniczkowej.

Rośliny tolerujące cień dobrze rozwijają się na balkonie

Na balkon można wybrać wiele roślin tolerujących cień. Na przykład ciemierniki dobrze czują się w półcieniu. Ciemierniki są płodnymi roślinami kwitnącymi już w okresie Bożego Narodzenia. Są to idealne rośliny na zacienione balkony, ponieważ zapewniają odrobinę koloru w szarych miesiącach zimowych. Jednak większe rośliny mogą nie nadawać się do uprawy na balkonie, dlatego należy wybrać pojemnik z pokrywą, która nie będzie zamarzać.

Alternatywnie wybierz roślinę, która jest przystosowana do niskiego poziomu oświetlenia. Niektóre rośliny będą się dobrze rozwijać w miejscach zacienionych, podczas gdy inne rozkwitną w pełnym słońcu. Jeśli nie jesteś pewien, którą roślinę wybrać, przeczytaj dokładnie jej opis. Jeśli balkon jest zadaszony, pamiętaj o regularnym podlewaniu. Porowate powierzchnie na balkonach mają tendencję do szybkiego wysychania, więc wybierz coś o niskiej zawartości wody.

Zioła to kolejna dobra opcja na balkony o słabym oświetleniu. Zioła, które wolą bezpośrednie światło słoneczne, muszą być trzymane w doniczce z wodą, ale można też uprawiać zioła, które wolą cień. Pnącza takie jak mandevilla, roślina, która zrzuca liście przy słabym oświetleniu, potrzebują kratownicy, aby utrzymać je w pozycji pionowej. Ważne jest także, aby wziąć pod uwagę ilość światła, jaką otrzymają zioła, ponieważ rośliny w pełnym słońcu potrzebują więcej wody niż te w cieniu.

Niektóre rośliny tolerujące cień mogą być trudne do znalezienia, ale mogą być całkiem atrakcyjne i kolorowe. Fuksje, begonie, hortensje i pracowite lilie to tylko kilka z wielu dostępnych opcji. Nie zapominaj też o paprociach. Niektóre z tych roślin tolerują nawet pełny cień i mają wyjątkowe liście, które dodadzą Twojemu balkonowi soczystego wyglądu.

Interesujące treści:  Jak zrobić huśtawkę na balkon

W miastach miejsca na balkonie jest mało, więc możesz mądrze wykorzystać swoją przestrzeń na zewnątrz. Możesz wykorzystać balkon do uprawy ziół, kolorowych kwiatów, a nawet kilku roślin domowych. Rośliny tolerujące cień mogą być wykorzystane w ogrodzie ziołowym lub do wzbogacenia wyglądu balkonu o kolorowe kwiaty. Jeśli masz balkon wychodzący na południe, wybierz rośliny preferujące słońce, takie jak jaśmin gwiaździsty i bugenwilla. Możesz też spróbować kumkwatu, który jesienią wydaje pyszne, świeże owoce.

W pojemnikach można również uprawiać różne rośliny tolerujące cień. Do najpopularniejszych roślin tolerujących cień należą bratki, altanki i cyklameny. Można je sadzić w wielu pojemnikach, ustawiając w rzędach, co doda żywych kolorów do strefy cienia. Kaladium, paprocie i inne dramatyczne rośliny lubiące cień dodadzą koloru i tekstury do Twojego winietowania. Białe kwiaty wahadłowe są również atrakcyjną rośliną wypełniającą.

Zalecana jest wysokiej jakości mieszanka doniczkowa

Do ogrodu balkonowego wymagana jest wysokiej jakości mieszanka doniczkowa. Ten rodzaj mieszanki przeznaczony jest do uprawy roślin w pojemnikach zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Niektóre z najlepszych mieszanek doniczkowych zawierają substancje chemiczne i żele utrzymujące wilgoć. Dzięki nim można zmniejszyć ilość wody, którą trzeba podawać roślinom. Użycie wysokiej jakości mieszanki doniczkowej pomoże także uniknąć problemów, które mogą mieć wpływ na zdrowie roślin, takich jak gnicie liści.

Przy wyborze mieszanki doniczkowej ważne jest, aby znaleźć taką, która dostarcza niezbędnych składników odżywczych, aby warzywa dobrze rosły. Wysokiej jakości organiczna mieszanka doniczkowa powinna mieć dobry drenaż i przestrzeń powietrzną. Najlepsza jest również mieszanka o niskim pH, ponieważ spowoduje ono niezdrowy wzrost roślin. Wybór wysokiej jakości mieszanki doniczkowej może być wyzwaniem, ale jeśli nie wiesz, co robisz, zawsze możesz przeczytać kilka recenzji online, które pomogą Ci wybrać najlepszą mieszankę dla Twoich roślin.

Większość mieszanek doniczkowych zawiera jakąś formę nawozu. Niektóre rośliny wymagają dużej ilości azotu, inne nie. Przed dodaniem nawozu do mieszanki upewnij się, że wiesz, jaki rodzaj roślin planujesz uprawiać. Gleba doniczkowa jest zwykle wypełniona azotanem, który pomaga roślinom strawić ich codzienny posiłek. Należy jednak użyć tylko niewielkiej ilości nawozu, czyli około 1 łyżeczki na stopę rzędu.

Interesujące treści:  Czym pomalować drewniany balkon, aby go odświeżyć

Wybierając ziemię doniczkową do ogrodu balkonowego, weź pod uwagę rodzaj roślin, które planujesz uprawiać. Pojemniki zewnętrzne mogą doświadczać różnych warunków pogodowych, w tym wiatru, deszczu i gorącego słońca. Ważne jest, aby stosować wysokiej jakości mieszankę doniczkową do warzyw. Powinna ona również zapewniać doskonałe napowietrzenie i chłonność. W przypadku pojemników wewnętrznych, wysokiej jakości mieszanka powinna umożliwić roślinom wchłanianie wody i nawozów bez uszczerbku dla ich jakości.

Jeśli planujesz umieścić pojemniki pod markizami lub tuż przy domu, powinieneś unikać umieszczania ich pod nimi. W ten sposób będą miały większą szansę przetrwać ulewy i nie będą wymagały ręcznego podlewania. Ogólnie rzecz biorąc, pojemniki o pojemności od jednego do dwóch galonów są najlepsze dla zieleni liściastej, pojedynczych ziół i innych warzyw. Należy pamiętać, że gleba w doniczkach wysycha szybciej niż w podniesionych łóżkach.

Inną opcją dla ogrodnictwa balkonowego jest użycie donic, które mają trzy lub cztery półki. Pozwoli to na posadzenie większej ilości roślin na metr kwadratowy. Upewnij się, że używasz wysokiej jakości mieszanki doniczkowej, która jest specjalnie przeznaczona na balkony. Możesz znaleźć te stojaki w sklepach z artykułami żelaznymi i home & garden websites. Potrzebny będzie jednak dobry stojak do uprawy lub solidny stół z kilkoma głębokimi półkami.

Ogrodnictwo pojemnikowe zmniejsza ilość odpadów

Tworząc ogród warzywny na balkonie, możesz wykorzystać pojemniki na wiele sposobów. Na przykład możesz uprawiać rośliny w workach z recyklingu lub starych oponach. Jeśli masz ograniczoną przestrzeń, możesz wybierać spośród różnych rodzimych doniczek. Możesz również użyć szkliwionej ceramiki, porcelany lub plastikowych pojemników. Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, ważne jest, aby wybrać taką donicę, która zapewni roślinom wystarczająco dużo miejsca do wzrostu bez rozlewania się.

Do kompostowania rozważ wykorzystanie odpadów kuchennych i ogrodowych. Odpady zostaną przekształcone w bogaty płyn lub torf dla roślin. Stosowanie kompostu nie tylko zmniejszy ilość odpadów, ale także pomoże roślinom dobrze się rozwijać. W przeciwieństwie do stosowania gleby lub nawozu, proces kompostowania daje również roślinom naturalny nawóz i pomaga zapobiegać szkodnikom. Możesz więc kompostować odpady spożywcze bezpośrednio na swoim balkonie. Jeśli obawiasz się wyrzucania kompostu, rozważ przygotowanie własnego roztworu kompostowego.

Interesujące treści:  Jak uszczelnić balkon

Innym ważnym aspektem ogrodnictwa pojemnikowego jest aspekt edukacyjny. Możesz dokładnie badać swoje rośliny. Twój balkon staje się mini laboratorium edukacyjnym i źródłem pożywienia, które jest zawsze świeże i smaczne. Redaktor prowadzący Barbara Pleasant uprawia ogród w południowo-zachodniej Wirginii. Uprawia owoce, warzywa, zioła, a nawet kurczaki! Ma nadzieję, że jej wysiłki związane z ogrodnictwem pojemnikowym zainspirują innych do tego samego. Kiedy już opanujesz ogrodnictwo pojemnikowe, stanie się ono proste!

Zakładając ogródek warzywny na balkonie, nie zapominaj o dobrym podlewaniu roślin. Latem powinieneś podlewać rośliny codziennie, aby utrzymać je w zdrowiu. Ponadto pamiętaj, aby utrzymać wilgoć w górnym calu gleby. Innym sposobem na zatrzymanie wilgoci jest dodanie warstwy ściółki do gleby. Możesz nawet umieścić jeden pojemnik w drugim. Poza tym możesz wypełnić przestrzeń między dwoma pojemnikami gazetą lub mchem. Gdy gleba staje się sucha, należy dodać więcej wody.

Robiąc ogródek warzywny na balkonie, musisz wybrać pojemnik, który pomieści wielkość warzyw, które chcesz uprawiać. Duży pojemnik będzie mógł pomieścić więcej wody, ale mały pojemnik pozwoli zachować jej zwartość. Jeśli masz ograniczoną przestrzeń, możesz użyć mniejszych pojemników. Możesz również użyć zabytkowych umywalek lub wiader ze stali ocynkowanej. W przypadku drzew owocowych i warzyw korzeniowych potrzebujesz dużego pojemnika. Możesz też wybrać pojemniki wykonane z drewna lub cementu.

Jeśli mieszkasz w apartamencie lub condo, możesz rozważyć ogród kontenerowy. Ogród w pojemnikach jest łatwy do założenia i przenoszenia, co pozwala na ustawienie roślin w miejscu optymalnym dla światła słonecznego. Ogrody pojemnikowe mogą być doskonałym rozwiązaniem problemów z przestrzenią i słabą glebą. Można nawet ponownie wykorzystać stare pojemniki i ograniczyć do minimum odpady z roślin. Jeśli nie masz zbyt wiele miejsca, to i tak warto.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Montaż balkonu francuskiego
Czytaj Dalej

Montaż balkonu francuskiego

Niezależnie od tego, jak zdecydujesz się zainstalować swój francuski balkon, jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać. W…
Jakie kwiaty pomarańczowe są dobre na balkon?
Czytaj Dalej

Jakie kwiaty pomarańczowe są dobre na balkon?

Jeśli chcesz uprawiać rośliny na swoim balkonie, możesz użyć kwiatu pomarańczy. Kwiaty pomarańczowe są mrozoodporne, dobrze rozwijają się…
Aranżacje do dekoracji dużego balkonu
Czytaj Dalej

Aranżacje do dekoracji dużego balkonu

Jeśli mieszkasz w przestronnym mieszkaniu, możliwości dekoracji dużego balkonu są niemal nieograniczone. Oto niektóre z opcji, które masz:…