Która żywica na balkon jest lepsza epoksydowa czy poliuretanowa?

Która żywica na balkon jest lepsza epoksydowa czy poliuretanowa?

Która żywica jest lepsza na balkon? Istnieje kilka różnych rodzajów żywicy, które są idealne na balkony, takie jak żywica epoksydowa, poliuretanowa czy Doming. Jeśli nie jesteś pewien, która jest najlepsza dla Twojego balkonu, czytaj dalej, aby poznać wady i zalety każdego typu. Możesz być zaskoczony tym, czego się dowiesz! Możesz być zaskoczony, aby dowiedzieć się, że te materiały mogą nawet wiązać się z pęknięciami!

Epoxy

Istnieje kilka zalet poliaspartyków i epoksydów na balkony. Poliaspartyki są mocniejsze i bardziej trwałe niż żywice epoksydowe. Są one również lepiej odporne na wilgoć i są idealne dla budynków i sklepów detalicznych. Jeśli jednak nie jesteś pewien, który rodzaj żywicy jest najlepszy dla Twojego balkonu, czytaj dalej, aby odkryć więcej o tych dwóch różnych rodzajach powłok. Oto trzy największe różnice między poliasparaginami a żywicami epoksydowymi.

Szlam samopoziomujący: Ta powłoka może wypełnić pęknięcia do 3 mm i jest niezwykle elastyczna. Aby ją nałożyć, należy wstępnie wymieszać wszystkie składniki i wymieszać je ze sobą za pomocą łopatki. Mieszaj je dokładnie przez około półtorej minuty. Upewnij się, że unikniesz pęcherzyków powietrza, aby uzyskać jednolite i równomierne wykończenie. Powłoka powinna być całkowicie wymieszana i nie będą powstawać słabe miejsca.

Uretan

Spośród dwóch najpopularniejszych materiałów na pokłady i balkony, żywica poliuretanowa zapewnia lepszą ochronę przed wodą niż epoksydowa. Doskonale sprawdza się na balkonach z nieefektywnym zadaszeniem lub bez niego, ponieważ silne wiatry mogą łatwo zalać balkon. Ponadto powłoka poliuretanowa jest odporna na wysokie temperatury, przebarwienia i ogień. Oba rodzaje żywic mogą być stosowane do pokrywania powierzchni drewnianych, płytek ceramicznych lub surowego betonu.

Choć obie żywice oferują podobną trwałość i połysk, są pewne różnice. Pierwsza jest droższa, ponieważ epoksyd wymaga specjalnego piasku, który zwiększa jej trwałość. Druga jest tańsza i możesz użyć podstawowego uretanu. Jeśli jednak obawiasz się o koszty, możesz zamiast tego przejść do poliuretanu. Ponadto, powierzchnia będzie wyglądać bardziej atrakcyjnie niż podstawowy epoksyd.

Żywica domingowa

Główne pytanie przy podejmowaniu decyzji o zastosowaniu powłoki domingowej brzmi: która jest lepsza dla balkonów? Istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze żywicy na balkon, a jednym z najważniejszych jest napięcie powierzchniowe. Napięcie powierzchniowe odnosi się do tego, jak silna jest ciecz na jej powierzchni. Idealnie, będziesz chciał mieć powłokę w kształcie kopuły z dobrym napięciem powierzchniowym. W ten sposób nie będzie ona pękać lub łamać się po utwardzeniu.

Jedną z największych wad żywicy epoksydowej jest to, że trudno się ją miesza. Na przykład marka SRC produkuje epoksydy o wysokim połysku, ale można też znaleźć tańsze, bardziej prymitywne odmiany. Innym czynnikiem jest szybkość utwardzania się żywicy. Niektóre żywice epoksydowe zajmują do godziny, podczas gdy inne potrzebują dni, aby wyschnąć. Tak czy inaczej, należy wziąć pod uwagę czas utwardzania przy porównywaniu żywic.

Szybkoutwardzalny poliuretan

Trwałość i elastyczność dwuskładnikowej, chemoutwardzalnej alifatycznej żywicy poliuretanowej to świetne połączenie dla różnych zastosowań hydroizolacyjnych, w tym balkonów. Oprócz tych zalet, produkt ten jest również odporny na ścieranie i nadaje się do ruchu pieszego. Dla dodatkowego bezpieczeństwa i wygody, produkt ten nadaje się również do zastosowań mieszkaniowych i jest idealny do balkonów.

Poliuretanowa żywica wylewana jest również popularna w budynkach przemysłowych. Ma przyjemny wygląd i pomaga chronić leżącą pod nim podłogę przed dużymi obciążeniami. Materiał ten jest łatwy w aplikacji i posiada liczne pozytywne właściwości. Jest również opłacalny i może być stosowany w różnych projektach budowlanych, od małego balkonu po budynki przemysłowe. Żywica ta jest również łatwa w aplikacji i nie wymaga specjalistycznego sprzętu.

Choć żywica poliestrowa jest tańsza od epoksydów, nie jest polecana dla początkujących. Powodem jest fakt, że jej utwardzenie zajmuje mniej niż minutę, co sprawia, że nie jest idealna dla początkujących. Po nałożeniu należy usunąć podkład z formy i pokryć go sprayem uszczelniającym. Następnie użyj papieru ściernego, aby usunąć wszelkie pozostałości. Po wyschnięciu, powierzchnia i pomieszczenie powinny pozostać ciepłe.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak zabezpieczyć balkon przed dziećmi
Czytaj Dalej

Jak zabezpieczyć balkon przed dziećmi

Jeśli jesteś rodzicem, który posiada balkon, musisz znać zasady, które na nim obowiązują. Możesz uniemożliwić dzieciom dostęp do…
Jak zrobić hamak na balkonie
Czytaj Dalej

Jak zrobić hamak na balkonie

Jeśli chcesz powiesić hamak na balkonie, musisz wiedzieć, jak znaleźć bezpieczny słup. Zidentyfikuj belkę stropową lub ścianę i…
Czym pokryć balkon zamiast płytek
Czytaj Dalej

Czym pokryć balkon zamiast płytek

Jeśli płytki nie są Twoim żywiołem, możesz rozważyć inne rodzaje podłóg na balkon. Kamyczki, syntetyczne dywany i dywaniki…