Przyczyny zawalenia się balkonów i jak ich unikać

Przyczyny zawalenia się balkonów i jak ich unikać

Co powoduje zawalenie się balkonów? Do ryzyka może przyczynić się kilka rzeczy. Należą do nich: przepełnienie, braki konstrukcyjne i brak podpór. Jeśli obawiasz się możliwości zawalenia, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak go uniknąć. W tym artykule zostaną omówione najczęstsze przyczyny zawalenia się balkonu. W międzyczasie najlepiej jest przestrzegać podstawowych zasad budowlanych, aby zapobiec tego rodzaju katastrofie. Oto kilka wskazówek:

Przepełnienie

Istnieje powszechne błędne przekonanie, że przepełnienie na balkonie jest czymś złym. Może to być poważny problem. W rzeczywistości może nawet prowadzić do zawalenia się. Podpora balkonu zawiodła w Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej, wysyłając ludzi zsuwających się z balkonu na ziemię. Chociaż nie był to wypadek zagrażający życiu, to jednak był on niefortunny dla ludzi na balkonie.

United States Census Bureau określiło, że przeludnienie jest problemem miejskim. W 2014 roku ponad dziewięć procent gospodarstw domowych w Nowym Jorku ma więcej niż trzy osoby mieszkające w jednym pokoju. To ogromny wzrost z ośmiu procent dekadę temu i znacznie przekracza średnią krajową, która wynosi 3,4 procent. Dodatkowo, w niektórych dzielnicach problem jest jeszcze gorszy. Na przykład, w niektórych dzielnicach Brooklynu, duże populacje klasy robotniczej stłoczyły się w mieszkaniach przeznaczonych dla jednej osoby. Populacje imigrantów i robotników często śpią po dwie lub trzy osoby w jednym pokoju.

Inna niedawna tragedia w Berkeley miała miejsce z powodu przeludnienia na balkonie. Tym razem jednak w wyniku zawalenia się balkonu zginęło sześciu młodych Irlandczyków, a siedmiu innych zostało rannych. Zawalenie się balkonu było wynikiem suchej zgnilizny i jest klasycznym przypadkiem przeludnienia. W Berkeley członek komisji miejskiej, Carrie Olson, powiedziała, że balkony są przeznaczone tylko do dekoracji, a nie do pomieszczenia dużych grup ludzi.

Limit wagowy balkonu lub pokładu jest również problemem. Oprócz limitu wagi, zbyt wiele osób na balkonie może spowodować zawalenie się konstrukcji. Jeśli budynek jest starszy niż 15 lat, właściciel budynku powinien zlecić ocenę pokładu przez profesjonalistę w celu ustalenia, czy spełnia on aktualne przepisy budowlane. Jeśli nie stać Cię na profesjonalną ocenę konstrukcji, rozważ zatrudnienie kogoś, kto to zrobi.

Interesujące treści:  Jak zrobić ogródek warzywny na balkonie

Braki strukturalne

Przepisy budowlane wymagają, aby balkony wytrzymywały 60 funtów na cal kwadratowy, i to właśnie stało się z tym w Oakland w Kalifornii. Oprócz zapobiegania uszkodzeniom konstrukcji nośnych, balkon powinien być wodoodporny. O ile można łatać pęknięcia, to niszczejący beton i skorodowane zbrojenie muszą zostać wymienione. Podczas gdy naprawy betonu są stosunkowo łatwe, wymiana betonu to skomplikowany proces. Na szczęście większość balkonów z lat 60. ma załatane lub wymienione krawędzie.

Pomimo lokalnych doniesień, balkony z płyt betonowych nie są odporne na braki strukturalne. Podczas gdy tryb awarii jest generalnie taki sam jak w przypadku balkonu z płyt drewnianych, istnieje również ryzyko nadmiernego ugięcia i awarii z powodu obciążenia żywego. Ale i tak jest to możliwe. Oprócz niewłaściwej hydroizolacji właściciele i projektanci balkonów powinni rozważyć wielkość płyt balkonowych, zwłaszcza jeśli budynek jest zbudowany powyżej poziomu.

Gdy balkon się zawali, odpowiedzialność ponosi wiele stron. Może to być właściciel budynku, wynajmujący, wykonawca, który zbudował konstrukcję, oraz producent metalowych prętów balkonu. Strona odpowiedzialna może odpowiadać za szkody i inne opłaty. Biegły sądowy z zakresu budownictwa może znaleźć podstawowy problem i wskazać strony odpowiedzialne. Ustalenie, kto ponosi winę, może być trudne.

Inżynier budowlany badający zawalenie się budynku kondominium Surfside ustalił, że dużą rolę w zawaleniu się balkonu odegrał brak hydroizolacji. Budynek jest zbudowany na zrekultywowanych terenach podmokłych, a woda mogłaby nasilić erozję. Degradacja odgrywa ogromną rolę w zawaleniu się budynku. Z czasem elementy budynku reagują na substancje chemiczne w powietrzu, a materiały zaczynają się rozpadać. Co więcej, na obszarach przybrzeżnych skutki korozji mogą być jeszcze bardziej dotkliwe. Konstrukcje betonowe są zagrożone znacznym zardzewieniem po czterech lub pięciu dekadach.

Interesujące treści:  Wybór odpowiedniego rodzaju farby do malowania balkonu

Przeludnienie powoduje zawalenie się balkonów

Przeludnienie jest jedną z najczęstszych przyczyn zawalenia się balkonów, a także może być czynnikiem decydującym w sprawie o obrażenia ciała. Zawalenie się balkonu może mieć katastrofalne skutki dla osób znajdujących się pod nim, a ofiara może mieć prawo do odszkodowania za poniesione obrażenia. Mogą one doznać urazów mózgu, kręgosłupa, złamanych kości, a nawet śmierci. Ponadto, jeżeli budynek został zbudowany w sposób nieprawidłowy, właściciel budynku, zarządca nieruchomości lub pierwotna firma budowlana mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za obrażenia lub ofiary śmiertelne.

Trwa dochodzenie w sprawie przyczyny zawalenia się balkonu w Berkeley. Chociaż drewniane belki podtrzymujące balkon były prawdopodobnie winowajcą, niezależni inżynierowie zasugerowali również, że konstrukcja balkonu była niewłaściwie zaprojektowana i została poddana uszkodzeniu przez wodę. Chociaż jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, co spowodowało zawalenie, przyczyną jest prawdopodobnie połączenie przepełnienia i nieodpowiedniej konstrukcji. Ostatecznie może to być kwestia przeludnienia, ale nie powinna.

Problem potęguje się, jeśli budynek jest starszy i konstrukcja została wykonana ze słabszych materiałów i cieńszych mieszanek cementowych. Jest to duży problem, ponieważ stare budynki mieszkalne są podatne na erozję. Jeśli tak się stanie, budynek będzie musiał ponownie zbudować balkony zgodnie z przepisami budowlanymi. Przepełnienie jest jedną z podstawowych przyczyn zawalenia się balkonów. Gdy ludzie są stłoczeni, ciężar wszystkich osób spoczywa na konstrukcji, powodując wyboczenie balkonu.

Ostatecznie prawdziwym winowajcą jest przeludnienie. W Dunedin zawalenie się balkonu było wynikiem przeciążenia. Balkon zawalił się kilka sekund po tym, jak między uczniami wybuchła bójka. Oprócz kilku poważnych obrażeń, ucierpiało też kilku studentów. Budynek spełniał jednak wymogi kodeksu budowlanego. Mimo to Minister Budownictwa i Mieszkalnictwa, dr Nick Smith, twierdzi, że balkon był zbyt napakowany i powinien zostać naprawiony.

Producenci materiałów użytych do stworzenia balkonu

Producenci balkonów muszą koordynować działania z zainteresowanymi stronami na miejscu i poza nim, aby stworzyć idealny projekt balkonu, ale procesy ręcznego kreślenia są powolne i podatne na błędy. Modelowanie CAD pomaga zespołowi skrócić czas projektowania i usprawnia cały proces. Korzystanie z modelu 3D CAD umożliwia opracowanie projektu i komunikację bez błędów, co zwiększa produktywność projektanta. Modelowanie 3D CAD zapewnia również dokładną dokumentację projektową i przyspiesza proces produkcji, co skutkuje sprawną finalizacją projektu.

Interesujące treści:  Jak wykonać podłoże żywiczne na balkon krok po kroku

Przepisy budowlane dotyczące balkonów obejmują stosowanie materiałów niepalnych w zewnętrznych przegrodach budynków. Katastrofa Grenfell Tower skłoniła do zmiany przepisów, a przepisy budowlane dotyczące balkonów nie są wyjątkiem. Znajomość różnych opcji dostępnych dla Ciebie może zapewnić najlepsze wyniki budowy. System AliDeck oferuje innowacyjne rozwiązanie problemu. Producenci materiałów używanych do tworzenia balkonów nawiązali współpracę z wiodącymi w branży architektami i inżynierami.

Materiały na balkony mogą uzupełniać projekt i estetykę budynku. Producenci oferują balustrady drewniane, stalowe i aluminiowe. Materiały balkonowe mogą być połączone z budynkiem lub wsparte strukturalnie w nim, dzięki czemu są niedrogie i przyjazne dla środowiska. Prefabrykowane balkony mogą wymagać oddzielnego systemu strukturalnego, podczas gdy nieprefabrykowane będą miały podstawową strukturę w miejscu. Istnieje wiele dostępnych opcji, a decyzja będzie zależała od ogólnego kosztu projektu i poziomu potrzebnego wsparcia strukturalnego.

Stal to kolejny popularny materiał. Chociaż waży więcej niż aluminium, stal jest lepszym wyborem dla balustrad balkonowych. Stal jest mocniejsza niż aluminium, a wersje poddane obróbce cieplnej zachowują swoją elastyczność. Stal jest również stosunkowo niedroga i łatwa do pracy, ale ma jedną wadę – rdzę. Problem ten można jednak rozwiązać na wiele sposobów. Stalową balustradę można uczynić bardziej trwałą dzięki powłoce ze stali nierdzewnej.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jakie kwiaty pomarańczowe są dobre na balkon?
Czytaj Dalej

Jakie kwiaty pomarańczowe są dobre na balkon?

Jeśli chcesz uprawiać rośliny na swoim balkonie, możesz użyć kwiatu pomarańczy. Kwiaty pomarańczowe są mrozoodporne, dobrze rozwijają się…