Jedną z rzeczy niezmiennych w nowoczesnym świecie, coraz szybciej zmieniającym się i pędzącym jest chęć budowy domu. To marzenie jest nadal żywe i przyświeca działaniom wielu ludzi, marzącym o spokoju, stabilizacji i bezpieczeństwie. Dlaczego decyzja o budowie własnego domu wciąż towarzyszy tak licznej grupie osób? Co sprawia, że marzenia o jednorodzinnym domu są nadal żywe i zapalają nas do działania?
Poczuj siłę wolności. Własny dom lepszy niż mieszkanie.
Jeśli można powiedzieć, że istnieje jakaś hierarchia potrzeb człowieka, to na jednym z najwyższych miejsc tej listy znajdziemy poczucie wolności. Przez lata ludzie narażali niejednokrotnie swe życie, by poczuć się wolnymi. Decyzja o budowie domu bez wątpienia jest motywowana tymi samymi czynnikami. Żadne, nawet najbardziej efektowne, mieszkanie w apartamentowcu, nie da nam takiego poczucia wolności i swobody, jak autonomiczny dom na własnej działce. Przeglądając projekty domów projektujemy już wizję szczęśliwego życia, w bezpiecznym dystansie od sąsiadów, obcych i tych, z którymi nam nie po drodze. Budowa domu daje poczucie posiadania kontroli nad swoim życiem.
To my decydujemy o wszystkim, począwszy od projektu domu, przez tempo jego realizacji, po emocjonujący etap urządzania wnętrza i aranżacji przydomowego ogrodu. Wolność jaką daje własny dom jest nie do podrobienia, przez największy balkon w bloku, czy taras w prestiżowym lofcie. Paradoksalnie wolność, jaką otrzymujemy wraz z budową domu, może okazać się uciążliwa, bo finalnie za wszystko odpowiadamy sami. Nikt za nas nie wykosi trawy, odśnieży podjazdu, czy przygotuje śmieci do odbioru. Z takim typem swobody szybko nauczymy się jednak żyć. Wie to każdy, komu zdarzyło się relaksować po stresującym dniu w pracy przy prostej czynności koszenia trawy w ogródku. Zapominamy, odłączamy się od spraw zawodowych – tylko my i prosta, powtarzalna praca przenosząca nas w przyjemną rzeczywistość naszego domu.
Cisza, spokój i bezpieczeństwo. Twoje wyjątkowe miejsce na ziemi.
Stop. Czas się zatrzymać! Współczesny świat nie daje nam wytchnienia, dlatego musimy go sobie zorganizować sami. A gdzie odpoczniemy najlepiej, jeśli nie we własnym domu, za miastem, z dala od hałasu i zgiełku pędzącej codzienności. Decyzja o budowie domu to wypadkowa potrzeb i marzeń, wśród których niezwykle ważne jest poczucie bezpieczeństwa i pragnienie spokoju. Najczęściej budujemy za miastem, w znacznej odległości od gwaru miasta. Instynktownie uciekamy od pędzącego świata w stronę innej rzeczywistości – wolniejszej, spokojnej, bliższej naturze. Kiedy chęć osiedlenia się za miastem jest tak ogromna, zrobimy wszystko by się udało. W tym momencie, jako inwestorzy mamy bardzo szerokie wybór gotowych rozwiązań pozwalających na budowę najróżniejszych typów domów.
Jeśli lubimy bliski kontakt z natura i brak fizycznych ograniczeń w komunikacji, wybierzemy zapewne projekty domów parterowych, jako wzory naszych przyszłych domów. Parterowe konstrukcje, lokalizujące wszystko na jednym poziomie są doskonałym rozwiązaniem dla rodzin z małymi dziećmi, a także dla seniorów, którzy na spokojną emeryturę postanawiają wybudować niewielki dom za miastem. Inwestorzy przyzwyczajeni do tradycyjnego podziału na parter i piętro wśród katalogowych budynków znajdą projekty domów z poddaszem użytkowym, wyposażone w garaż, piwnicę, lub bez tych dodatkowych pomieszczeń. Domy z poddaszem realizują klasyczny dualizm natury. Na parterze toczą się dzienne aktywności, spędzamy tu czas w salonie, gotujemy, czy urządzamy przyjęcia dla zaproszonych gości. Poddasze na strefa prywatna, dostępna z reguły tylko nam i najbliższym osobom. Tu mieszczą się sypialnie, główna łazienka, a także pomieszczenia pomocnicze, jak garderoba, czy pralnia.
Zarówno wybierając projekty domów parterowych jak i z poddaszem użytkowym powinniśmy znaleźć oba warianty konstrukcyjne możliwe do realizacji w porównywalnych kosztach. Wybór konkretnego projektu zależy już w tym wypadku od indywidualnych preferencji, lub warunków zabudowy wydanych dla naszej działki. Wspomnieliśmy o kosztach, zatem czy w dzisiejszych czasach można tanio wybudować dom? Czy przedsięwzięcie można zrealizować w cenie mieszkania w bloku? Wszystko zależy od wyboru dobrego projektu.
Dom w cenie mieszkania? Tak, to możliwe.
Jedyna rzecz, która może zniweczyć nasze plany związane z budową domu to koszty, a w zasadzie niewłaściwy dobór projektu do budżetu całej inwestycji. Jeśli przeszacujemy nasze możliwości, może się nie udać, dlatego tak ważna jest optymalizacja planowanego domu pod kątem zasobności naszego portfela, lub posiadanej zdolności kredytowej. Czy możliwa jest budowa domu w cenie zakupu mieszkania w wielorodzinnym budownictwie miejskim? Wszystko zależy od tego, jakie mamy priorytety i jakiego wyboru dokonamy. Jeśli zdecydujemy się budować projekty domów ekonomicznych, prostych i szybkich w budowie to mamy spore szanse na tanią i sprawną realizację inwestycji. Dodatkowym bonusem będzie posiadanie działki, uzyskanej od rodziny, lub zakupionej wcześniej w okazyjnej cenie.
Aby zafundować sobie oszczędną i szybką budowę wybierajmy takie projekty, które nie narażą nas na dodatkowe koszty, których możemy uniknąć. Prosty dach dwuspadowy o symetrycznych połaciach, forma oparta na planie kwadratu, lub prostokąta, brak podpiwniczenia, a nawet rezygnacja z garażu – to elementy, które pozwolą ograniczyć koszty budowy domu. Przy szalejących cenach nieruchomości w większych miastach niewielki dom parterowy, lub z poddaszem użytkowym powinniśmy wybudować poniżej kosztów zakupu mieszkania w bloku. O zaletach własnego domu wspominaliśmy już wyżej. Przygoda umożliwiająca spełnienie marzenia o przytulnym domku na wsi, którą nie łączy się jednocześnie ze zrujnowaniem domowego budżetu, to kusząca propozycja warta rozważenia.
Podobne tematy
- Dom z poddaszem – projekty i kosztorys. Ile kosztują?
- Zalety kupna mieszkania z rynku pierwotnego
- Co to jest rachunek powierniczy otwarty i zamknięty?
Moja przygoda z wnętrzami zaczęła się bardzo przypadkowo, od dłuższego czasu zajmowałem się budownictwem aczkolwiek dekoracja wnętrz była moim hobby które zamieniłem w codzienne zajęcie. Poznałem dużo technik dekorowania i urządzania wnętrz, dzięki temu możecie Państwo czytać wartościowe artykuły na tym blogu.