Jak wybrać grubość styropianu podczas montażu, aby był najlepszy na balkonie

Jak wybrać grubość styropianu podczas montażu, aby był najlepszy na balkonie

Trzeba wiedzieć jak wybrać odpowiedni rodzaj styropianu przy montażu na balkonie lub loggii. Istnieje wiele różnych rodzajów styropianu, w tym płyty izolowane próżniowo, natryskowa pianka poliuretanowa oraz płyty mineralne. Niezależnie od tego, który typ wybierzesz, powinieneś wiedzieć, jak grubość stosowanego styropianu wpłynie na jego trwałość.

Ocieplenie loggii

Polistyren to uniwersalny, niedrogi materiał izolacyjny, który można zastosować na loggii lub innej konstrukcji zewnętrznej. Ma doskonałe właściwości termoizolacyjne i izolację wilgoci, ale przeciętną paroprzepuszczalność. Dlatego przed instalacją należy go zaimpregnować i zabezpieczyć powierzchnię. Arkusze mocuje się do kołków lub sztywnej płyty, przykręcając je na miejscu. Następnie nadmiar pianki odcina się za pomocą noża. Następnie powierzchnia jest polerowana przy użyciu papieru ściernego lub taśmy klejącej.

Grubość styropianu użytego do ocieplenia loggi może być dowolna, byleby nie powodowała zatrzymywania wilgoci. Powierzchnia loggii powinna być wystarczająco duża, aby można było wygodnie spędzać czas. Typowe domy zbudowane w Związku Radzieckim mają od 40 do 50 mm styropianu na balkonach – Element ten został stworzony przez autora serwisu internetowego Słodki Poradnik. Do ocieplenia balkonu można użyć tego samego materiału, ale należy pamiętać o impregnacji.

Interesujące treści:  Czym pokryć balkon zamiast płytek

Izolacja balkonu

Izolacja balkonu może być skutecznym sposobem na utrzymanie zimnego powietrza na zewnątrz, ale wymaga pewnych przygotowań. Podczas tego procesu należy najpierw wyrównać nierówne powierzchnie tynkiem lub mieszanką samopoziomującą, a pęknięcia wypełnić pianką montażową. Po wyschnięciu tynku, ściany balkonowe izoluje się dwoma warstwami pianki i penofolu. Po przycięciu płyt piankowych na wymiar, przykleja się je do ścian za pomocą specjalnego kleju. Następnie płyty mocuje się do ścian za pomocą kołków z szerokimi nakładkami.

Aby ocieplić balkon, trzeba przestrzegać przepisów budowlanych. W regionach północnych grubość powinna wynosić 100 mm lub więcej, a w południowych 50 mm lub mniej. Do izolacji można również wykorzystać wełnę mineralną. Nie jest ona tak skuteczna jak styropian i może być łatwo uszkodzona przez wilgoć. Jeśli używasz wełny mineralnej, upewnij się, że kupujesz grubszą warstwę, aby uniknąć problemów z wilgocią.

Panele izolowane próżniowo

Oprócz licznych zalet, panele izolowane próżniowo charakteryzują się niską przewodnością cieplną i mogą zmniejszyć rachunki za energię w budynku nawet 5-krotnie. Są one również szybko rozwijającym się rynkiem, przy czym prognozuje się, że zużycie ilościowe paneli izolowanych próżniowo wzrośnie o 20% CAGR od 2019 do 2026 roku. Poniżej wymieniono niektóre z kluczowych cech paneli izolowanych próżniowo. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących z zastosowania paneli izolowanych próżniowo na balkonach, czytaj dalej.

Interesujące treści:  Montaż balkonu francuskiego

Jedną z głównych zalet paneli izolowanych próżniowo jest to, że zajmują one mniej miejsca niż konwencjonalne materiały izolacyjne, dzięki czemu mieszkańcy mają do dyspozycji więcej metrów kwadratowych. Ponieważ konwencjonalne materiały wymagają pięciokrotnie więcej miejsca, aby zapewnić ten sam poziom izolacji, może to stanowić ogromną różnicę w warunkach życia w mieście. Ostatecznie, oszczędność miejsca oznacza więcej metrów kwadratowych dla mieszkańców i wyższą wartość budynku. Dlatego instalacja tych płyt jest doskonałym wyborem dla balkonów i innych małych tarasów.

Natryskowa pianka poliuretanowa

Dodanie warstwy natryskowej pianki poliuretanowej na balkonie może znacznie poprawić jego właściwości termoizolacyjne. Balkony często cierpią na niekontrolowane straty ciepła z powodu mostka termicznego. Może to być również spowodowane nieodpowiednią izolacją przeciwwilgociową. Choć istnieją inne metody ocieplania balkonów, natrysk jest chyba najwygodniejszy. Nałożona na istniejącą papę, pianka poliuretanowa może pomóc uszczelnić trudno dostępne miejsca.

Do niedawna natryskowa pianka poliuretanowa występowała tylko w wersji dwuskładnikowej. Dostępna jest również wersja jednokomponentowa produktu. Profesjonalna ekipa zajmująca się montażem natryskowej pianki poliuretanowej zmierzy powierzchnię do zaizolowania i obliczy dokładną ilość potrzebnych surowców. Gdy materiały będą gotowe, specjalnie zaprojektowana maszyna szybko pokryje powierzchnię. Jednak koszt tego produktu sprawia, że jest to gorszy wybór dla mniejszych projektów.

Interesujące treści:  Jak uszczelnić balkon

Drewniana klapa

Grubość styropianu powinna być większa niż pręty na balkonach. Aby pręty pasowały, ich grubość powinna być równa szerokości jednej z płyt styropianowych. Następnie na izolacji można ułożyć arkusze płyt wiórowych, linoleum lub laminat. Grubość styropianu jest równie ważna dla izolacji balkonu. Nadmierna grubość jest niedopuszczalna od wewnątrz, ponieważ zakrada się do przestrzeni użytkowej.

Aby zamontować styropian, należy przygotować teren poprzez jego dokładne oczyszczenie oraz zdecydować, jaki rodzaj balkonu posiadamy. W zależności od kwoty pożądana grubość będzie zależała od stylu balkonu, jaki posiadasz. Po określeniu rodzaju balkonu, wykonaj suchą specjalną mieszankę do pokrycia powierzchni. Powinien mieć konsystencję rustykalnej kwaśnej śmietany. Umieść suchą mieszankę na balkonie i wyrównaj ją pacą.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jakie kwiaty pomarańczowe są dobre na balkon?
Czytaj Dalej

Jakie kwiaty pomarańczowe są dobre na balkon?

Jeśli chcesz uprawiać rośliny na swoim balkonie, możesz użyć kwiatu pomarańczy. Kwiaty pomarańczowe są mrozoodporne, dobrze rozwijają się…
Z czego zrobić balustradę na balkon
Czytaj Dalej

Z czego zrobić balustradę na balkon

Jeśli chcesz mieć solidną, bezpieczną balustradę, która ochroni Twój balkon przed żywiołami, musisz rozważyć materiał, którego użyjesz. Podczas…
Jak urządzić mały basen na balkonie
Czytaj Dalej

Jak urządzić mały basen na balkonie

Jeśli masz balkon, być może zastanawiasz się, jak urządzić mały basen. Przede wszystkim musisz sprawdzić umowę najmu i…