Czy warto wybrać szafę bez drzwi?

Czy warto wybrać szafę bez drzwi?

Szafa bez drzwi jest tańsza niż ta z drzwiami. To dlatego, że drzwi są często drogie, ale szafy na zamówienie bez drzwi mogą być wykonane taniej. Drzwi mogą być również droższe niż standardowe modele, i mogą pochodzić z dodatkowych funkcji, takich jak uchwyty, lustra i wykończenia. Niezależnie od budżetu, szafa bez drzwi może być dobrym rozwiązaniem.

Wady

Wiele osób woli mieć szafę bez drzwi ze względu na wygodę i funkcjonalność, jaką przynoszą te jednostki. Szafa typu walk-in pozwala mieć więcej miejsca do przechowywania bez konieczności wciskania się w mały pokój. Jednak mogą być trudne do czyszczenia, ponieważ kurz i małe cząstki mogą się w nich gromadzić. Jeśli chcesz dodać funkcjonalność do swojego domu, powinieneś rozważyć czas i wysiłek, jaki zajmie Ci czyszczenie szafy bez drzwi.

Dużą wadą szafy typu otwartego jest to, że jest podatna na ogień i popiół, co oznacza więcej pracy przy czyszczeniu. Szafom typu otwartego brakuje również prywatności, co nie jest idealnym rozwiązaniem dla większego gospodarstwa domowego. Możesz rozważyć dodanie zasłon do górnej części szafy, aby zapobiec wnikaniu kurzu i zanieczyszczeń. Szafy typu otwartego są bardziej atrakcyjne niż zamknięte, ale będziesz musiał być bardzo ostrożny podczas ich czyszczenia.

Wybierając szafę bez drzwi, upewnij się, że ma ona wydzielony obszar na złożone ubrania i inne drobne przedmioty. Powinieneś dążyć do tego, aby szerokość szafy wynosiła 350-400 mm, wysokość co najmniej 350 mm, a odległość między laminatami od 400 do 600 mm. Wadą szaf w stylu otwartym jest to, że nie można korzystać z szafy w takim stopniu, jak w przypadku szaf zamkniętych.

Szafy w stylu otwartym zajmują więcej miejsca niż konstrukcje z zamkniętymi drzwiami. Możesz wykorzystać te same drzwi, aby stworzyć trójkątną, kwadratową lub trójkątną walk-in. Chociaż ten typ konstrukcji jest wygodniejszy, przekonasz się, że przestrzeń do przechowywania, którą zapewnia, nie jest tak wydajna, jak mogłoby się wydawać. Otwarta szafa może być użyta do przekształcenia pokoju w pokój gościnny lub miejsce do nauki.

Interesujące treści:  Jaką szafę wybrać do małej kuchni?

Koszt

Największym czynnikiem decydującym o tym, czy powinieneś wybrać szafę z drzwiami czy bez, jest Twoja przestrzeń. Szafa z drzwiami jest zazwyczaj droższa niż ta bez nich, więc przed podjęciem decyzji rozważ swoją przestrzeń i budżet. Szafa bez drzwi nie zapewnia również takiej samej ochrony przed kurzem czy brudem jak szafa z drzwiami. Dodanie drzwi do szafy podwoi jej koszt i doda kilka stóp do szerokości. Wybór szafy z drzwiami lub bez może być dobrym wyborem dla małych sypialni, strychów lub piwnic.

Największą wadą szafy bez drzwi jest dodatkowy czas i wydatki wymagane do jej czyszczenia. Drobne cząstki mogą zaplątać się w szczelinach i wymagają dodatkowego czasu i wysiłku. Jednak szafy bez drzwi zyskują na popularności, ponieważ są zarówno funkcjonalne, jak i stylowe. Dobrze zaprojektowana szafa zwiększy wartość domu, więc wybór jednej bez drzwi to doskonała decyzja dla wielu osób. Chociaż będziesz musiał zapłacić więcej, będzie to warte kosztów w dłuższej perspektywie.

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na zapłacenie za wbudowaną szafę, zawsze możesz zaprojektować ją samodzielnie. Jeśli masz kreatywny umysł, możesz nawet zaprojektować szafę z drzwiami wykonanymi na zamówienie. Możliwe jest samodzielne zaprojektowanie szafy z niestandardowym wzorem, ale będzie to wymagało trochę wysiłku. Po naszkicowaniu projektu możesz przekazać go producentowi, a on zajmie się jego realizacją.

Materiały

Generalnie szafa bez drzwi umieszczana jest w szatni lub sypialni. Styl i efekt dekoracyjny szafy jest ściśle związany z ogólnym wystrojem pomieszczenia. Istnieje wiele materiałów, z których można wykonać szafę bez drzwi. Jednym z popularnych materiałów jest włókno roślinne, które jest przetwarzane na gęstsze panele. Ten delikatny materiał jest łatwy do stylizacji i uszczelnienia wokół krawędzi. Szafa bez drzwi nie będzie tak funkcjonalna jak ta z drzwiami, ale nadal jest atrakcyjną alternatywą.

Interesujące treści:  Gdzie umieścić szafę w stylu angielskim z lustrem

Przed rozpoczęciem prac nad szafą bez drzwi zmierz przestrzeń w pomieszczeniu. Pamiętaj, że będziesz musiał uwzględnić listwy przypodłogowe na sąsiednich ścianach. Możesz też zaokrąglić wymiary o 25 cm w górę. Na przykład szafa bez drzwi o długości 3m zmieści się między dwiema ścianami, jeśli szczelina między nimi ma 35cm szerokości. Gdybyś musiał zmieścić cztery ramy w jednej ścianie, mógłbyś zastąpić dwie ramy 50cm jedną ramą 100cm.

Tworząc szafę bez drzwi pamiętaj, że szuflady nie zmieszczą się w miejscu, gdzie znajdują się zawiasy drzwi. Zamiast tego rozważ włączenie wysuwanej półki na buty i koszy, które pozwolą Ci przechowywać drobne przedmioty. Są one dostępne w wielu stylach i kolorach. Ci, którzy są wyjątkowo uporządkowani, mogą wybrać szuflady z przeszklonym frontem. Zazwyczaj osoby posiadające szuflady wewnętrzne wybierają trzy lub cztery szuflady w dolnej połowie szafy i zwieńczają je półką. Dzięki temu w górnej połowie szafy pozostanie dużo miejsca na rzeczy wiszące.

Innym sposobem na obudowanie szafy bez drzwi jest dodanie stojaka z lustrem. W ten sposób można łatwo przymierzyć ubrania i zobaczyć wyniki dla siebie. Często duża szafa nie może pomieścić stojaka na lustro z powodu wielu półek. Jeśli masz szafę bez drzwi, stojak na lustro może być najlepszym rozwiązaniem. Jedyną wadą stosowania stojaka na lustro jest to, że nie może on pokryć dużej szafy z wieloma półkami.

Style

Istnieje kilka stylów szaf dostępnych, które nie mają drzwi, a wybór paneli jest głównym czynnikiem w wyborze jednego. Mogą one być wykonane z litego drewna, plastiku lub metalu i występują w różnych kolorach. Mogą być również wykonane z matowego szkła lub materiałów lustrzanych. Niektóre szafy posiadają światła wewnątrz. Na górze drzwi można dodać reflektory punktowe, aby poprawić ich wygląd, ale nie zapewniają one dużej ilości światła.

Interesujące treści:  Jak odświeżyć swoją szafę

Jedną z głównych wad szaf bez drzwi jest to, że mogą być trudne do utrzymania i czyszczenia. Kurz i inne małe cząsteczki mogą łatwo utknąć w szczelinach. Czyszczenie ich może zająć więcej czasu i wysiłku, ale korzyści znacznie przewyższają ten minus. Trend na szafy bez drzwi rośnie, ponieważ oferują one więcej funkcjonalności i praktyczności. Nawet prosta szafa typu walk-in może zawierać luksusowe funkcje, takie jak telewizor i radio.

Szafy na zamówienie mogą być tworzone zgodnie z Twoją specyfikacją. Możesz je zaprojektować sam lub zatrudnić producenta, który zrobi to za Ciebie. Może to wymagać trochę wysiłku i czasu, ale dzięki temu możesz spełnić swoje marzenie. Jeśli chcesz mieć szafę z niestandardowymi elementami, możesz narysować swój projekt i przedstawić go producentowi. Następnie, pozwól im zrobić swoją magię! Szafa na zamówienie będzie pasować do Twojego osobistego stylu i wystroju. A co więcej, możesz wykorzystać istniejący wystrój, aby połączyć go z nową szafą.

Istnieje wiele stylów szaf bez drzwi, ale jeśli szukasz minimalistycznej szafy, która nie zajmie zbyt wiele miejsca, możesz wybrać styl z drzwiami przesuwnymi. Te drzwi nie zajmują miejsca, gdy są zamknięte, więc są idealne dla małych przestrzeni, jak i większych. Jedną z wad drzwi przesuwnych jest to, że można uzyskać dostęp tylko do jednej strony szafy w danym czasie.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jaką szafę wybrać do noszenia broni
Czytaj Dalej

Jaką szafę wybrać do noszenia broni

Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do noszenia broni przy sobie, oto kilka sugestii dotyczących ubioru. Wybierz strukturyzowane koszule oversize.…