Co to jest rachunek powierniczy otwarty i zamknięty?

Nie wiesz, czym różni się rachunek powierniczy otwarty od zamkniętego? Chcesz wiedzieć, gdzie stosowane są rachunki powiernicze? Zapoznaj się z kilkoma poniższymi akapitami, które dostarczą Ci rzetelnej wiedzy na ten temat.

Co to w ogóle jest rachunek powierniczy?

Sposób działania tego rachunku oraz konieczność jego założenia (przez dewelopera) jest określona przez tak zwaną ustawę deweloperską. Rachunek powierniczy to narzędzie, które ma zapewnić pełne bezpieczeństwo osobom nabywającym mieszkania lub domki jednorodzinne od firm je budujących. Zasada działania takiego rozwiązania jest bardzo prosta – wszystkie pieniądze wpłacane przez klientów trafiają właśnie na specjalny rachunek powierniczy. Jest on prowadzony przez bank, który sprawuje nadzór nad prowadzoną budową. Dzięki temu rozwiązaniu problemy z budową, czy nawet bankructwo dewelopera, nie powinno skutkować utratą pieniędzy przez jego klientów.

Interesujące treści:  Farba Strukturalna w Salonie: Twórz Unikalne Wnętrza

Rodzaje rachunków powierniczych

Ustawa rozróżnia 4 różne rodzaje rachunków powierniczych. Są to:

  • rachunek powierniczy zamknięty;
  • rachunek powierniczy otwarty z gwarancją ubezpieczeniową;
  • rachunek powierniczy otwarty z gwarancją bankową;
  • rachunek powierniczy otwarty.

Każdy z nich charakteryzuje się trochę innym realizowaniem wypłat i gwarancji, co jest opisane poniżej. Ze względu na najniższe koszty najczęściej wybieranym przez deweloperów rozwiązaniem jest rachunek powierniczy otwarty, które jednak daje najmniej zabezpieczeń nabywcom mieszkań i domków.   

Rachunek powierniczy otwarty

Rachunek powierniczy otwarty oznacza, że bank prowadzi stały nadzór nad budową prowadzoną przez dewelopera. W miarę osiągania kolejnych opisanych z góry etapów, bank dokonuje przelewów pieniędzy na konto dewelopera. Bank zatrudnia osoby z uprawnieniami budowlanymi, które sprawdzają aktualny stan budowy i potwierdzają wykonanie kolejnych prac, co umożliwia odblokowanie następnych transzy pieniędzy. Taki system powoduję, że pieniądze klientów wypływają z banku tylko za to, co już rzeczywiście powstało. Ten typ rachunku może być dodatkowo chroniony przez dwa typy gwarancji. Są to:

  • gwarancje bankowe – zapewniające natychmiastowy zwrot pieniędzy w przypadku, gdyby deweloper ogłosił bankructwo lub rozwiązał umowę;
  • gwarancje ubezpieczeniowe – działa tak samo jak pierwszy typ, tylko pieniądze zwraca firma ubezpieczająca i jest to opcja najczęściej nieznacznie tańsza.
Interesujące treści:  Panele winylowe - praktyczność i elegancja w jednym

Oba te typu zabezpieczenia uwalniają klientów od konieczności wstępowania na długą i niepewną drogę sądową. 

Rachunek powierniczy zamknięty

Rachunek powierniczy zamknięty różni się tym, że pieniądze na tym koncie spoczywają tam, aż do całkowitego zakończenia inwestycji. Są one przelewane deweloperowi dopiero po przedstawieniu aktów notarialnych, które przenoszą własność mieszkań czy domków na nabywców. To jest najskuteczniejsze zabezpieczenie dla klientów. W przypadku rachunków otwartych, przedstawienie aktów również jest konieczne do wypłaty ostatniej transzy pieniędzy.

Interesujące treści:  Elementy małej architektury miejskiej

Stosowanie rachunków powierniczych z pewnością podnosi koszty inwestycji mieszkaniowych, stanowi jednak bardzo dobre zabezpieczenie dla osób chcących nowe mieszkanie nabyć w bezpieczny sposób.

Jeżeli szukasz nowego mieszkania lub domu we Wrocławiu i jego okolicach, sprawdź ofertę, jaką ma dla Ciebie sprawdzony i renomowany deweloper Wrocław.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane