Taras jako przedłużenie salonu – pomyśl o zainwestowaniu w ogród zimowy!

Taras jako przedłużenie salonu – pomyśl o zainwestowaniu w ogród zimowy!

Pogoda w naszym kraju nie rozpieszcza. Na prawdziwą wiosnę czeka się długo, a jak już przyjdzie, przemija szybko. To samo lato. Nim się obejrzymy, a już wraca okres chłodów i ciemności. A my nawet nie zdążyliśmy nacieszyć się przepiękną aurą, spędzając ten czas na tarasie… Czas to zmienić i zainwestować w ogród zimowy, przedłużając tym samym salon i zyskując dodatkowe, całoroczne miejsce relaksu!

Ogród zimowy – czym dokładnie jest?

Ogród zimowy, zwany też oranżerią to całkowicie przeszklony taras, który jest połączony z budynkiem. Nazwa idealnie oddaje to, do czego służy – do spędzania czasu w ogrodzie podczas chłodnej, jesienno-zimowej pory roku. Z równą mocą może służyć również podczas wczesnej wiosny, gdy temperatury nie pozwalają jeszcze na spędzanie czasu na zewnątrz. Oczywiście, panują tu komfortowe warunki, bo to miejsce jest ogrzewane. Ogród zimowy można urządzić wedle uznania. Najlepszy efekt można osiągnąć, wstawiając tu wiele roślin, aby podczas chłodniejszej części roku cieszyć się pięknem zieleni.

Interesujące treści:  Dom z poddaszem – projekty i kosztorys. Ile kosztują?

Taras jako przedłużenie salonu – pomyśl o zainwestowaniu w ogród zimowy!

Ogród zimowy to strefa przejściowa między salonem a ogrodem, fot. Palram.pl

Oranżeria sezonowa czy całoroczna?

Planując budowę ogrodu zimowego, możemy zdecydować się na ogród zimowy sezonowy lub całoroczny. Różnią się one przeznaczeniem, a także konstrukcją. Wiele bowiem zależy od tego, jaką temperaturę chcemy utrzymać w tym wnętrzu. Na tej podstawie dobiera się odpowiednie przeszklenia. W przypadku ogrodu zimowego sezonowego wystarczy zainwestować w lekką konstrukcję ważącą kilkaset kilogramów. Szkieletem są profile wypełnione albo pojedynczym szkłem, albo płytami z litego poliwęglanu. W takim ogrodzie można trzymać różne rośliny, co zapewni im lepsze warunki niż na zewnątrz. Niemniej, nie uda nam się tu komfortowo tu spędzić czasu podczas mroźnych dni, no chyba że skorzystamy z punktowego źródła ciepła. 

Żeby więc móc przebywać w oranżerii przez cały rok, lepiej postawić ogród zimowy całoroczny. Konstrukcje profili i szklenie szybami zespolonymi wypełnionymi argonem gwarantują, że we wnętrzu jest naprawdę przyjemnie. Odpowiada za to niski współczynnik przenikania ciepła. Nie można też nie wspomnieć o dobrej szczelności na przenikanie różnych opadów, co zapewnia jednocześnie ochronę przed wiatrem. Doskonale sprawdzają się też o wiele lżejsze konstrukcje z poliwęglanu, na przykład https://palram.pl/ogrody-zimowe, które tak samo skutecznie chronią przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi.

Interesujące treści:  Nowoczesne mieszkanie. Imitacje betonu w wielu postaciach

Taras jako przedłużenie salonu – pomyśl o zainwestowaniu w ogród zimowy!

W ogrodzie zimowym można urządzić przyjemną jadalnię, fot. Palram.pl

Lokalizacja ogrodu zimowego – jaka najlepsza?

Z zasady można go umiejscowić z każdej strony świata, lecz powinniśmy kierować się prostą zasadą – lokalizując je w miejscach, w których nasłonecznienie jest najbardziej wartościowe. Tak jest zdecydowanie od strony południowej. Słońce świeci tu przez większość część dnia. Jeśli zaś chcemy z oranżerii korzystać latem i boimy się zbyt dużego skwaru wewnątrz, warto pomyśleć o przeszkleniach przeciwsłonecznych. Polecaną lokalizacją jest też wschód, bo dzięki temu pomieszczenie będzie stopniowo nagrzewać się do godzin południowych. Zdąży się nagrzać, ale nie przegrzać. Odradzamy stronę północną, bo z tej strony słońca jest po prostu najmniej. Strona zachodnia zaś bardzo nasłoneczniona może sprawiać, że ogród zimowy nagrzeje się za mocno. 

Na jakie oświetlenie postawić?

W ciągu dnia wystarczy naturalne światło, ale musimy też pomyśleć o oświetleniu sztucznym, co ma znaczenie zwłaszcza podczas jesieni i zimy, gdy dzień szybko się kończy. Mamy tu pełne pole do popisu, ponieważ do oranżerii pasują różne rozwiązania oświetleniowe, zarówno klasyczne lampy wiszące, umieszczone na przykład w centralnej części ogrodu, kinkiety, jak i lampy wolnostojące. Trzeba skupić się na tym, co będzie maksymalnie praktyczne, ale i estetyczne. Ciekawym kompromisem między funkcjonalnością a dekoracyjnością, jest postawienie na mocne lampy LED, które dokładnie oświetlą to pomieszczenie, jak również na delikatniejsze lampy jako piękną ozdobę. 

Interesujące treści:  Szklane balustrady do domu - trend nowoczesnych domów

Zdecydowanie warto pomyśleć o przedłużeniu salonu, inwestując w przytulny ogród zimowy, w których można spędzać czas cały rok, także podczas zimowych chłodów i ciemności.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Elementy małej architektury miejskiej
Czytaj Dalej

Elementy małej architektury miejskiej

W dzisiejszych czasach zwraca się coraz większą uwagę na estetykę miasta i jego funkcjonalność. Elementy małej architektury miejskiej,…