Ociekacz do naczyń: Wybór i porównanie różnych opcji

Ociekacz do naczyń: Wybór i porównanie różnych opcji

W naszych domach coraz częściej znajdują się zmywarki, które wykonują za nas “brudną robotę” po obiedzie czy kolacji. Jednak wielu z nas cały czas nie posiada takiego sprzętu i zmywa swoje naczynia ręcznie. Znaczną część m.in. patelni czy garnków również zmywamy ręcznie ze względu na ich gabaryty, pomimo posiadania tak bogatego wyposażenia kuchni, jakim jest zmywarka.

Wtedy potrzebny nam jest ociekacz, nad którego doborem nie zastanawiamy się tak długo, jak nad pozostałym sprzętem. I to błąd! Odpowiedni wybór pozwoli nam zaoszczędzić miejsce i zachować styl w kuchni. Dowiedz się w kilka minut, jak wybrać ociekacz, który sprosta Twoim oczekiwaniom!

Do czego potrzebna nam suszarka do naczyń?

Odstawianie mokrych naczyń i sztućców na zwykły blat jest nieeleganckie i prowadzi do większego chaosu w kuchni. W dodatku w przypadku niektórych typów blatów prowadzi to do odkształceń i szybszego się ich niszczenia. Zagrożone są tym zwłaszcza blaty drewniane. Dlatego suszarka do naczyń jest nierozłącznym elementem wyposażenia kuchni. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów, tylko jak wybrać właściwy?

Interesujące treści:  Jak dbać o czystość swojego domu przy użyciu naturalnych środków czyszczących?

Ociekacz szafkowy

Ociekacz schowany w szafce, to bardzo estetyczne rozwiązanie. Wszystkie schnące naczynia są poza wzrokiem gości. Opcja ta może szczególnie przypaść do gustu, jeśli w twoim mieszkaniu kuchnia nie jest kompletnie oddzielnym pomieszczeniem, a występuje jako aneks kuchenny połączony z salonem.

Ociekacz szafkowy prawie zawsze będzie wyposażony w zbiorniki na wodę pod naczyniami. Wyjątkiem jest ułożenie, kiedy ociekacz znajduje się bezpośrednio nad zlewem. Pusta przestrzeń pozwoli wodzie spłynąć prosto do zlewu.

Niewątpliwą wadą tego rozwiązania są koszty oraz ograniczenia płynące z małej powierzchni większości tego typu szafek. Ociekacze szafkowe są zdecydowanie (nawet kilkukrotnie) droższe niż standardowa suszarka. Ograniczeniem jest też płytkość szafki. Jej jeden za krótki wymiar będzie prowadził do braku możliwości odłożenia niektórych garnków i patelni w miejsce z pozostałymi naczyniami.

Ociekacz nablatowy

Ociekacze nablatowe są w porównaniu do szafkowych bardziej przystępne cenowo. Łatwo nam również dobrać taki, który będzie najlepiej dopasowany wymiarami do naszej kuchni. Ociekacz w takiej postaci pomieści każdy rodzaj naczyń – w najgorszym wypadku część rękojmi od patelni będzie wystawała parę centymetrów za powierzchnię ociekacza.

Suszarka taka jednak zabiera niezwykle cenną przestrzeń roboczą na blacie. W dodatku może łatwo ulec przypadkowemu uszkodzeniu. Wtedy niczego nieświadomi wystawiamy nasz blat na próbę. Wilgoć z naczyń może przedostać się do blatu i spowodować jego trwałe i nieodwracalne uszkodzenie.

Interesujące treści:  Plan przeprowadzki – jak to zrobić z głową

Istnieje jednak możliwość, żeby ominąć te problemy. Zainwestuj w rozkładany ociekacz w kolorze czarnym lub szarym od Sink Quality, który zamontujesz w swoim zlewie. Ociekacz ten jest wykonany ze stali nierdzewnej, dzięki czemu możesz być spokojny i cieszyć się solidnym i trwałym elementem swojej kuchni. Regulowana długość ociekacza powoduje, że pasuje on do zlewu o każdym wymiarze.

W przypadku bardzo małej kuchni, w której każdy centymetr jest na wagę złota, rozważ też rolowany ociekacz, który po osuszeniu naczyń lub owoców możesz zwinąć w niewielki rulon o średnicy zaledwie 5 centymetrów. W obu przypadkach całość wody pozostawionej na naczyniach spadnie do zlewu.

Suszarka do naczyń i zlew w jednym

Najwygodniejszym rozwiązaniem, które pozwoli Ci odkładać umyte naczynia od razu na bok, jednocześnie nie przejmując się ryzykiem uszkodzenia blatu, jest zakup zlewozmywaka z ociekaczem.

Doskonałym wyborem może być zlewozmywak granitowy Titanite, który dzięki specjalnym żłobieniom na ociekaczu nie blokuje wody. Twoja kuchnia pozostanie wolna od wilgoci, a zmywanie stanie się przyjemniejsze. Możesz być pewny swojej inwestycji – na wszystkie zlewy od Sink Quality jest aż 10-letnia gwarancja!

Interesujące treści:  Zalety kupna mieszkania z rynku pierwotnego

Podsumowanie

W wyborze odpowiedniego ociekacza do naczyń należy uwzględnić różne czynniki. Ociekacz szafkowy to estetyczne rozwiązanie, szczególnie w kuchniach połączonych z salonem. Na pewno jednak będzie to rozwiązanie bardziej kosztowne. Ociekacz nablatowy jest bardziej przystępny cenowo i łatwiejszy do dopasowania. Zajmuje on jednak cenną przestrzeń na blacie i może być podatny na uszkodzenia. Istnieją jednak alternatywne rozwiązania, takie jak rozkładane ociekacze lub zlewozmywaki z ociekaczem, które zapewniają funkcjonalność i estetykę, jednocześnie chroniąc blat przed wilgocią. Dlatego warto dobrze przemyśleć wybór, aby Twój ociekacz do naczyń spełniał wszystkie Twoje potrzeby w kuchni.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak prać odzież sportową i termiczną?
Czytaj Dalej

Jak prać odzież sportową i termiczną?

Dla miłośników sportów zimowych, takich jak narciarstwo czy górskie wędrówki, zrozumienie roli odpowiedniej odzieży sportowej jest kluczowe. Podczas…