Świat zmienia się z dnia na dzień. To, co było dla nas normalne jeszcze dziesięć lat temu, już dzisiaj wydaje się czymś odrealnionym i niewartym jakiejkolwiek uwagi. Podobnie sprawa ma się z pogodą, która zdaje się zaskakiwać nas coraz bardziej. Jedni mogą uznawać to za plus, jednak często jest to spojrzenie krótkowzroczne.
Zmiany klimatyczne powodują anomalie pogodowe. Polska już od kilku lat zmaga się z problemami suszy, co wpływa na ceny zbiorów, ich jakość i ilość. Wpływ na to oprócz temperatury, które w niektórych rejonach pobijają rekordy, ma jeszcze wilgotność powietrza i ilość opadów.
Jednym z niewielu pozytywów, które można wyciągnąć z takiej sytuacji, jest wzrost świadomości ekologicznej obywateli. Często opiera się ona na aspektach finansowych, co w aktualnych czasach nie powinno nikogo dziwić.
Jak więc połączyć bycie EKO z oszczędzaniem pieniędzy?
Dobrym sposobem na to jest gromadzenie wody deszczowej. W zależności od miejsca zamieszkania, finansów czy możliwości montażu, wyróżnić możemy w szczególności dwa rozwiązania, dzięki którym pozyskamy darmową wodę.
- system naziemny
- system podziemny
System naziemny. Innym słowem, zbiorniki na deszczówkę
Zbiornik na deszczówkę to taki produkt, który z powodzeniem może znaleźć swoje miejsce w każdym gospodarstwie domowym. Aktualnie możliwe jest znalezienie takiego zbiornika, który idealnie będzie idealnie dopasowany pod kolor budynku, styl czy fantazje klienta.
Kilkadziesiąt różniących się od siebie modeli zbiorników na wodę deszczową, zarówno tych nastawionych na ilość gromadzonej wody oraz zbiorników ozdobnych, można zakupić między innymi w firmie EKODREN, która od dwudziestu lat zajmuje się projektowaniem, sprzedażą i montażem naturalnych systemów oczyszczania.
Zakupiony zbiornik musi posiadać w szczególności dwie właściwości mechaniczne. Być odporny na korozję oraz odkształcenia. Ze względu na użytkowanie zewnętrzne, dwie te cechy muszą ze sobą współgrać, aby warunki atmosferyczne w żaden sposób nie wpływały na możliwość użytkowania produktu.
Jak działa taki zbiornik naziemny? Jest to bardzo proste. Pojemnik gromadzi wodę, która spływa prosto z rynny zamontowanej na zewnątrz każdego budynku. Wystarczy postawić go w odpowiednim miejscu i cieszyć się darmową wodą.
System podziemny, czyli skrzynki rozsączające
Produktem, który działa w systemie podziemnym, są skrzynki rozsączające. Jest to instalacja, która montowana jest pod ziemią. Podobnie jak przy systemie naziemnym, jego główny cel to gospodarowanie wody deszczowej, lecz nie jest ona tak samo wykorzystywana. Woda, która zbierana jest w instalacjach rozsączających, jest odprowadzana powoli do ziemi, co przy wysokich opadach pozwala odciążyć kanalizację deszczową, co zapobiega zalewaniu i uszkadzaniu rur.
Zbierana jest ona głównie z dachów, tarasów, parkingów czy terenów zielonych. Doskonale sprawdza się w systemach zurbanizowanych, gdzie ze względu na coraz większą ilość zabudowań, zmniejszony jest przepływ wody do gruntu.
Do czego można wykorzystać deszczówkę?
- do podlewania trawy, roślin oraz roślin domowych
- po odpowiednim przefiltrowaniu – do picia, prania czy kąpieli czy napełnienia basenu
- do mycia sprzętów ogrodowych, auta, tarasu
W obliczu otaczających nas zmian, warto zrozumieć, że woda to najcenniejszy skarb świata.
Podobne tematy
- Jak wykończyć balkon od dołu
- Jaka lampa na komary pasuje do ogrodu?
- Jaką szafę wybrać do garażu podziemnego
Moja przygoda z wnętrzami zaczęła się bardzo przypadkowo, od dłuższego czasu zajmowałem się budownictwem aczkolwiek dekoracja wnętrz była moim hobby które zamieniłem w codzienne zajęcie. Poznałem dużo technik dekorowania i urządzania wnętrz, dzięki temu możecie Państwo czytać wartościowe artykuły na tym blogu.