Oto kilka wskazówek, jak odnowić drewniany regał na książki: Najpierw należy przygotować dobrze wentylowane miejsce. Po rozładowaniu regału nanieść środek do usuwania farby na pomalowaną powierzchnię i odczekać 30 minut. Następnie za pomocą skrobaka o sztywnych ostrzach zeskrobać resztki farby. W razie potrzeby można użyć wełny stalowej, aby usunąć uporczywe ślady farby.
Kalkomanie dodają osobowości regałowi
Aby uzyskać jaśniejszy wygląd, dodaj do swojego drewnianego regału na książki przedmioty dekoracyjne, takie jak kalkomanie. Kalkomanie z motywami lub zdaniami mogą dodać osobowości każdemu regałowi, w tym szafce w jadalni. Szafka w sypialni fana sportu może być zaakcentowana naklejką z drużyną sportową. Istnieje wiele opcji dla tych wszechstronnych naklejek, więc nie ma powodu, aby nie spróbować. Zanim dodasz jakiekolwiek ozdoby do swojego regału, upewnij się, że najpierw całkowicie wyschnie, zanim dodasz tkaninę, papier lub farbę.
Eksponując przedmioty na regale, pamiętaj o symetrii i skali. Przedmioty powinny być symetryczne, ale nie powinny się ze sobą zderzać. Staraj się zrównoważyć wielkość przedmiotów i unikać zbyt dużej symetrii. Ponadto, gdy umieszczasz wazon, sparuj go z podobnym przedmiotem na przeciwległej półce. W ten sposób twoje półki będą wyglądać symetrycznie. Jest to również świetny sposób na dodanie osobowości regałowi, który od jakiegoś czasu stoi nieużywany.
Malowanie regału
Aby pomalować regał, należy najpierw nałożyć warstwę podkładu. Podkład to cienka powłoka farby, która umożliwia jej lepsze przyleganie do drewna. Farby olejne wymagają podkładu olejnego, a farby lateksowe podkładu lateksowego. Niech podkład wyschnie przez co najmniej trzy godziny przed nałożeniem farby. Teraz możesz zacząć malować. Nakładaj farbę zgodnie z kierunkiem słojów drewna.
Przygotuj miejsce pracy. Przed rozpoczęciem malowania upewnij się, że miejsce pracy jest dobrze wentylowane. Rozłóż na podłodze ścierkę i otwórz okna. Po przygotowaniu miejsca pracy, przygotuj regał do malowania. Aby przygotować powierzchnię, należy lekko przeszlifować regał. To usunie wszelkie istniejące wykończenie i pozostawić gładką powierzchnię dla farby do przylegania. Po zakończeniu malowania regału należy zamocować śruby, aby regał pozostał na swoim miejscu.
Przed malowaniem regału należy upewnić się, że jest on czysty. Użyj dobrej jakości mydła lub detergentu, aby wyszorować powierzchnie regału. Możesz również użyć uniwersalnego środka czyszczącego Simple Green. Aby uzyskać bardziej profesjonalne wykończenie, rozważ dodanie kinkietów zamontowanych na półkach. Będziesz zadowolony, że to zrobiłeś. Będziesz miał pięknie ozdobiony regał w krótkim czasie! Przygotowując regał do malowania, należy również usunąć wszelkie przedmioty, które mogły odpaść lub nie są już potrzebne.
Przygotowanie jest niezbędne podczas malowania drewnianego regału. Należy dokładnie oczyścić powierzchnię i nałożyć podkład. Podkład pomaga farbie lepiej przylegać do drewna. Do drewna naturalnego zalecany jest podkład na bazie wody, natomiast do płyt wiórowych – farba na bazie rozpuszczalnika. Niezależnie od wyboru, należy pozostawić wystarczająco dużo czasu na dokładne wyschnięcie projektu. Następnym krokiem jest nałożenie farby. Następnie należy nałożyć warstwę lakieru Painter’s Touch.
Bejcowanie regału
Podczas remontu domu, bejcowanie drewnianego regału jest świetnym sposobem na jego unowocześnienie przy jednoczesnym zachowaniu klasycznego wyglądu. Przed nałożeniem bejcy należy przygotować drewno, szlifując je. To usunie wszelkie istniejące wykończenie i dać mu gładką powierzchnię, na której farba będzie przylegać. Jeśli nie jesteś pewien koloru bejcy, spróbuj zamiast niej użyć podkładu.
Po oczyszczeniu regału, bejcowanie go może być świetnym wykończeniem. Podczas gdy farba może być konieczna, bejcowanie dodaje ładnego wykończenia. Podczas gdy farba może poprawić jakość drewna, bejcowanie zachowuje jego oryginalny kolor. Istnieją trzy rodzaje bejc do wnętrz: olejowe, wodne i żelowe. Bejce na bazie oleju dają bogaty kolor w kilku warstwach, ale mogą być trudne do czyszczenia.
Jeżeli regał posiada istniejącą bejcę, można ją usunąć za pomocą rozpuszczalnika. Można również użyć mieszanki bejc i uszczelniaczy, które są dostępne w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego. Te kombinacje bejc są idealne, jeśli próbujesz przyciemnić drewno. Pamiętaj tylko, aby przestrzegać instrukcji producenta dotyczących czasu schnięcia, bo inaczej ryzykujesz wywołanie pożaru.
Jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności bejcowania, powinieneś zacząć od małego obszaru, zanim przejdziesz do dużego kawałka. Przed bejcowaniem można lekko przeszlifować powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym i pozostawić drewno do wyschnięcia. Zapobiegnie to powstawaniu plam. Jeśli nie odpowiada Ci wygląd drewna, możesz zdecydować się na wykończenie poliuretanem lub woskiem w paście.
Nakładanie bejcy olejowej na regał
Przed nałożeniem bejcy olejowej na regał należy zapoznać się z instrukcją producenta dla rodzaju drewna, które chcemy użyć. Bejcę nanosimy miękką, czystą szmatką, kierując się usłojeniem drewna, aby równomiernie rozprowadzić bejcę. Pozostawić bejcę do wyschnięcia na określoną ilość czasu. Jeśli stosujesz bejcę ręcznie, pozwól każdej warstwie wyschnąć przez noc. Jeśli regał znajduje się w ciemnym, mało wilgotnym otoczeniu, czas ten może się wydłużyć.
Jeżeli zależy nam na bogatym kolorze, powinniśmy użyć bejcy olejowej. Bejce na bazie oleju wnikają w drewno znacznie głębiej niż bejce na bazie wody, pozostawiając po sobie głębszy kolor. Dodatkowo bejce olejowe dłużej schną, co ułatwia ich nakładanie. Jednak bejce olejowe mogą zatrzymywać wodę podczas aplikacji. Z czasem mogą prowadzić do rozwoju pleśni, więc pamiętaj, aby dokładnie przestrzegać instrukcji producenta.
Aby zabezpieczyć drewno, przed nałożeniem bejcy olejnej zastosuj Polcrylic Protective Finish. Możesz ją nanieść szmatką lub za pomocą aerozolu. Następnie przygotuj drewno papierem ściernym o ziarnistości 150, aby przygotować je do malowania. Jeśli pracujesz szybko, użyj arkusza szlifierskiego. Do ochrony miejsca pracy przydaje się również plandeka.
Jeśli regał, nad którym pracujesz, ma już wcześniejsze wykończenie, użyj zamiast niego bejcy żelowej. Lepiej unikać bejc na bazie oleju, jeśli poprzednie wykończenie ma wąskie pory. Spróbuj także użyć opcji bejca+wykończenie, jak Varathane’s Stain+Finish. Ważne jest, aby odpowiednio uszczelnić drewno po nałożeniu bejcy.
Podobne tematy
- Czym pomalować drewniany balkon, aby go odświeżyć
- Wybór odpowiedniego rodzaju farby do malowania balkonu
- Jak zbudować dębowy regał na książki
Mama trójki dzieci oraz szczęśliwa żona. Wnętrzami zajmuje się od kilku lat, dekoruje i urządzam. Wielu klientów jest zadowolonych z mojej pracy dzięki mojemu doświadczeniu. Na tym blogu możecie przeczytać trochę treści o mojej pracy.